نگهداری از طلا و جواهر

مراقبت و نگهداری از طلا و جواهرات

برای استفاده مداوم و افزایش طول عمر طلا و جواهرات باید به خوبی از آن ها مراقبت و نگهداری کنیم. زیرا درصورت عدم نگهداری صحیح از طلا و جواهرات کیفیت و دوام آن ها کاهش می یابد و آسیب پذیر می شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که معمولا طلا و جواهرات به گونه ای ساخته می شوند که سالیان طولانی قابل استفاده هستند و گاهی جواهرات موروثی یک خانواده شده و دست به دست می شود. اما با این حال نراقبت از طلا و جواهرات بسیار مهم و ضروری است. برای اولین قدم نگهداری از طلا و جواهرات توصیه می کنیم سالی یکبار طلا و جواهرات خود را بشویید و قسمت های مختلف آن را تمیز کنید.

اهمیت مراقبت و نگهداری از طلا و جواهرات

طلا و جواهرات به مرور و با استفاده مداوم کدر می شوند و مثل روز اول شفافیت و براقیت خود را ندارند. حتی گاهی ممکن است روی سطح آن خط و خش نیز به وجود آید، به همین دلیل تمیز کردن و مراقبت از طلا و جواهرات بسیار مهم است. شما می توانید سالی یکبار طلا و جواهرات را با روش صحیح شست و شو دهید و چند سال یکبار هم بهتر است به کارشناسان طلا نشان دهید تا در صورت نیاز ترمیم یا آبکاری شوند.

یکی از دلایل سیاه شدن طلا و جواهرات این است که در ساخت آن ها از فلزات دیگری همچون نقره و مس و نیکل استفاده شده است و هنگامی که در معرض اکسیژن هوا قرار گیرند رنگشان سیاه می شود. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است طلاهایی با عیار بالاتر خریداری کنید تا درصد سیاه و کدر شدن آن کمتر باشد.

طلاهای سفید زودتر از طلاهای زرد رنگ تغییر رنگ و درخشندگی دارند زیرا حساس تر از انواع دیگر طلا و جواهرات هستند و برای حفظ زیبایی و درخشندگی طلاهای سفید بهتر است هرچند وقت یکبار آن ها را آبکاری کنید.

نحوه صحیح مراقبت از طلا و جواهرات

در این مطلب روش هایی برای تمیز کردن طلا و جواهرات و همچنین روش های صحیح نگهداری و مراقبت از طلا و جواهرات را برای شما نوشته ایم:

  1. طلا و جواهرات را جدا از هم نگهداری کنید.

بهترین روش برای نگداری طلا و جواهرات این است که آن ها را جدا از هم نگهداری کنید زیرا درجه سختی سنگ ها و جواهرات باهم متفاوت است و کشیده شدن روی یکدیگر باعث ایجاد اسیب و خط و خش روی طلاهای دیگر می شود. زنجیر ها را بصورت صاف و بدون پیچ خوردگی بگذارید همچنین گوشواره ها و زیورآلات دیگر را جداگانه و در جعبه های جدا از هم قرار دهید.

درصورتی که طلا و جواهرات را یک جا قرار میدهید، برای جلوگیری از خط و خش روی هم بهتر است از پارچه ای نرم و یا دستمال کاغذی بین آن ها استفاده کنید.

  1. مراقبت و نگه داری از طلا و جواهرات دور از نور و رطوبت

یکی از مواردی که در مراقبت و نگهداری از طلا و جواهرات مهم است عدم قرارگیری جواهرات در معرض نور، رطوبت، و سرمای شدید است. درصورتی که طلا و جواهرات در معرض رطوبت هوا قرار گیرند ممکن است تغییر رنگ داده و لکه هایی روی آن به وجود آید بهتر است برای نگهداری طلا و جواهرات محیطی فاقد رطوبت و نور را انتخاب کنید.

اما این روش برای نگهداری از زیورآلات نقره تاحدودی بی تاثیر است و در هر شرایطی ممکن است واکنش داده و اکسید شود. به همین دلیل توصیه میکنیم برای جلوگیری از لک و سیاهی زیورآلات نقره آن ها را درون کیسه ای پلاستیکی قرار دهید تا از واکنش با اکسیژن هوا جلوگیری شود.

  1. نگهداری از طلا و جواهرات و زیورآلات نقره در کیسه های نخی

برای مراقبت بهتر از طلا و جواهرات بهتر است آن ها را در کیسه یا پارچه ها نخی و لطیف قرار دهید و بعد درون جعبه ای مناسب قرار دهید. این روش برای نگهداری طلا و جواهراتی که مروارید دارند بسیار مناسب است.

  1. استفاده از طلا و جواهرات در آخرین مرحله پوشیدن لباس

استفاده از طلا و جواهرات هنگام رنگ کردن مو و آرایش صورت می تواند آسیب جدی به طلا و جواهرات وارد کند. همچنین از تماس ادکلن با طلا و جواهرات پرهیز کنید.

  1. دورنگه داشتن طلا و جواهرات از مواد شیمیایی و شوینده های بهداشتی

از تماس مستقیم طلا و جواهرات با آب و شوینده های بهداشتی حتی الامکان خودداری کنید زیرا سبب کدر شدن و از بین رفتن درخشش طلا و جواهرات می شود. درصورتی که طلا و جواهرات شما با آب خیس شد فورا آن ها را بایک دستمال نرم و نخی خشک کنید. دورنگه داشتن زیورآلات مرواریدی از چربی پوست دست نیز سبب افزایش عمر آن ها می شود.

  1. تمیز کردن طلا و جواهرات با دستمال نرم

یکی از روش های اصولی تمیزکردن طلا و جواهرات استفاده از دستمال نرم و لطیف است. توصیه می شود از استفاده آب و صابون خودداری کنید. همچنین برای تمیز کردن جواهرات و سنگ های قیمتی بهتر است از دستمال مخصوص طلا و جواهرا استفاده کنید.

  1. با طلا و جواهرات به استخر نروید!

برای مراقبت و نگهداری از طلا و جواهرات توصیه میشود هرگز هنگام شنا در استخر و دریا از آن ها استفاده نکنید زیرا کلر و نمک موجود در آب استخر و دریا سبب آسیب به سنگ های قیمتی و طلا می شود.

  1. نگهداری و مراقبت از زیورآلات نقره در کنار گچ

گچ بدلیل خاصیتی که دارد باعث جذب رطوبت اضافی می شود به همین دلیل درصورتی که در کنار زیورآلات نقره قرار گیرد رطوبت را به خود جذب کرده و مانع از سیاهی و ایجاد لکه بر روی آن می شود.

  1. کمک گرفتن از کارشناسان طلا و جواهر

بعضی از جواهرات بدلیل ارزش بسیار بالایی که دارند نمی توان در خانه تمیز شوند زیرا ممکن است خط  و خش روی آن ها وارد شود و یا سنگ های قیمتی آن بریزند. در این زمان توصیه میشود از کارشناسانی که در حوزه طلا و جواهرات فعالیت دارند کمک گرفته شود.

کلام آخر

در این مطلب تمامی مواردی که در مراقبت و نگهداری از طلا و جواهرات نقش مهمی دارند گفته شد تا بتوانید با بکارگیری آن ها عمر زیورآلات و جواهرات خود را افزایش دهید. درآخر یادآور می شویم انواع طلا های زنانه و مردانه را می توانید از گالری خاتم کرفت خریداری کرده و در هنگام تحویل محصول فاکتور معتبر دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *