تاریخچه

تاریخچه کوتاهی درباره ی طراحی جواهرات

تاریخچهٔ طراحی جواهرات

امکان رد یابی خط سیر تاریخی جواهرات اولیه در درجهٔ اول از طریق سنت ) رسم(, دفن مردگان به همراه گرانترین لباس‌ها و زیورآلاتشان در تمدن‌های دور آغاز می‌شود.

پالستیک و شمایل نگاری تصویری نقاشی‌ها, مجسمه‌ها, موزاییک‌ها نیز سند فروانی استفاده از جواهرات در دوره‌های مختلف را عرضه می‌کنند.

این احتمال وجود دارد که انسان‌های ماقبل تاریخ به فکر تزئین بدن بودند قبل از آنکه به فکر استفاده از چیزی که بتواند لباس باشند بیفتند.

قبل از کشف فلزات گرانبها, افرادی که در کنار ساحل دریا زندگی می‌کردند خود را با انواع صدف‌ها, استخوان ماهی‌ها, دندان‌های ماهی‌ها سنگریزه‌های رنگی می‌آراستند و زینت می‌دادن.

افرادی که در داخل سرزمین ) بخش‌های میانی(زندگی می‌کردند از اجزای حیواناتی که برای غذا کشته بودند برای زینت استفاده می‌کردند: شاخ گوزن, عاج ماموت, استخوان حیواناتی که کشته بودند.

این اجزا با پوست حیوانات و پر پرندگان از حالت طبیعی خود به اشکال پیچیده و متنوع تبدیل می‌شدند که تزئین کافی را فراهم می‌آورد.

به دنبال این دوره, دوره‌ای رخ داد که) سبک زندگی(از زندگی چادر نشینی به زندگی یکجا نشینی تبدیل شد و به دنبال آن تمدن‌های باستانی متولد شدند.

اکثر مردم در حاشیهٔ رودخانه‌های بزرگ مستقر شدند این امر توسعهٔ کشاورزی و دامداری تسهیل کرد.

به طور غیرمستقیم, این امر همچنین منجر به کشف ذخایر آبرفتی بکر مواد معدنی, که در ابتدا طال و سنگ‌های قیمتی شد.

در گذر زمان, فرم‌های محدود جواهرات از دوران پیش از تاریخ, تکثیر شد تا اینکه شامل تزئینات برای هر قسمت از بدن شد.

برای سر: تاج, هدبند, سربند, سنجاق مو, شانه, گوشواره, حلقه بینی, حلقه لب, پالگ گوش.

برای گردن و سینه: اون ها گردنبند, استخوان فیبوال ) سنجاق سینه ایمنی(, سنجاق سینه, سینه بند, یقه, کمربند, آویز ساعت.

برای بازو و دست: دستبند و انگشتر.

برای ران و ساق پا و پا: مچ بند و انگشتر پا و سگک کفش.

قدمت خاورمیانه و غرب

سومریان

از جمله قدیمی‌ترین نمونه‌های جواهرات, جواهراتی است که از مقبرهٔ Qeen pu-abi ) ملکه پو آبی (1 در آور در سومر پیدا شده) اکنون بلند المقیار نامیده می‌شود(مربوط به هزاره 3 قبل از میالد مسیح است. در سرداب قسمت باالیی بدن ملکه با یک نوع ردا ساخته شده از مهره‌های طال و نقره الجورد, کالسدونی, عقیق, کارلین پوشانده شده بود, لبهٔ پایین آن با حاشیه‌هایی ساخته شده از طالی کوچک؛ کارلین و استوانهٔ الجورد تزئین شده.

پوآبی به زبان اکدی به معنی: حرف پدرم است, فردی مهم در شهر آور سومریان بوده است پو آبی با نام ملکه مشهور است. مقام 1 پوآبی در حکومت هنوز مشخص نیست. پو آبی نقش فرهنگی اجتماعی مهمی در حکومت سومر داشته است.

تاریخچه طراحی جواهرات-1

نزدیک بازوی راست او سه سنجاق طالی بلند با سرهای الجورد, سه طلسم شکن به شکل ماهی, دوتاش از جنس طال و یکیش از جنس الجورد, چهارمین طلسم شکن طال به شکل دو غزال نشسته قرار داشت.

روی سر ملکه 3 سربند ) تاج (قرار دارد, که هر کدام کوچکتر از تاج پایینی خود هستند, به یک بند عریض طال می‌چسبد؛ اولی, برای پوشاندن پیشانی پایین آمد, از حلقه‌های بزرگ بهم پیوسته تشکیل شده است. در حالیکه دوم و سوم از برگهای صنوبر و بید) طرح واقعی (ساخته شده بودند.

باالی تاج‌ها گل‌های طال ی آویزان به ساقه‌ها بودند که گلبرگ‌های آن با رنگ آبی و سفید تزیین شده بودند.

در قسمت پشت دستار یک شانهٔ مو اسپانیایی قرار داشت, که دندانه‌های آن با گل‌هایی طالیی ) از جنس طال (مزین شده بود.

 

یک گوشوارهٔ بزرگ, به شکل دایره‌هایی مخروطی و به هم پیوسته تزئین سر را تکمیل می‌کرد, روی گردن یک گردنبند بود با سه ردیف سنگ نیمه قیمتی که در وسط آن توسط یک گل باز شده در یک دایره طالیی قطع شده بود
انگشترهای بسیاری, در انگشت‌هایشان می‌کردند. مقادیر زیادی از جواهرات دیگر؛ از جمله دست بندهایی برای مچ و بازو؛ متعلقات به کنیزان, خواجه‌ها, و حتی اسب‌هایی که قسمتی از تشییع جنازه بودند.

طبق رسم خدمتکاران ملکه پس از مراسم تدفین خود را در مقبره می‌کشتند.

 

همانطور که تصاویر اشاره می‌کنند, فرم جواهرات سومریان تقریباً فرم توسعه یافتهٔ این عصر را نشان می‌دهند.

تقریباً تمام تکنیک‌ها نیز شناخته شده بودند: جوشکاری, آلیاژ؛ الیاف, برش سنگ و حتی میناکاری.

 

منابع الهام جدا از هندسه, ) دیسک, دایره, استوانه, کره (دنیای حیوانات و دنیای گیاهان بود. و فرم‌ها پر معنی وحاکی از رئالیسم واقعی عینی شده با استفاده از متوسط رنگ بود.

مصری‌ها

با کشف شورانگیز مقبرهٔ فرعون توتانخامون ) سلسلهٔ 18؛, 1292-1539 1549 سال قبل از میالد مسیح (گنجینه‌های فوق العاده ای که همراه پادشاه مصر در هنگام حیاتش و بعد از مرگ او بود درجهٔ تسلط طالسازان مصری را فاش کرد.

این گنجینه اکنون در موزه قاهره قرار دارد و نمایانگر بزرگترین مجموعهٔ طال و جواهرات در جهان است.

عمیق‌ترین قسمت‌های تابوت فرعون تماماً از طال ساخته شده بود و مومیایی با مقدار زیادی از جواهرات عظیم الجثه پوشانده شده بود.

جواهرات بیشتری در جاها و جعبه‌های اتاق‌های دیگر مقبره پیدا شد.

تاج؛ گردنبند, یقه ) سینه بند (؛ طلسم شکن؛ آویز؛ گردنبند؛ دستبند, گوشواره از کیفیت فوق العاده و درجهٔ تصفیهٔ باالیی برخوردار) عیار(هستند که به ندرت در در تاریخ جواهراتی با کیفیت‌تر و درحد آن‌ها هست.

زیورآالت موجود در معبد توتانخامون همه نوعی از جواهرات مصری هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *